Job Opportunity at KCB Bank Tanzania Limited, Bank Officer – Teller-New jobs - EDUSPORTSTZ

Latest

Job Opportunity at KCB Bank Tanzania Limited, Bank Officer – Teller-New jobs

Pakua App ya 'EDUSPORTSTZ NEWS' Uweze kufurahia Habari zote za Mapenzi; Udaku, Ajira na Michezo kila siku Ipo Google Playstore, Kwa Ku BONYEZAi INSTALL Ili KUIDOWNLOAD Kwenye Simu yako Nakusoma habari zote hata kama hauna MB

 


Bank Officer – Teller

Location: Tanzania

KCB Bank Tanzania Limited

Job Details

Key Responsibilities:

  • To offer quality cash services
  • To ensure that customer account and instruments details are correctly captured
  • Ensure that cheques presented are correctly captured
  • Ensure that the names of the payee tallies with the name of the account and the beneficiary account on the deposit slip
  • Ensure that cheques are properly drawn in all respects
  • Ensure that the payee number is correctly indicated on the reverse of all cheque deposits
  • Ensure that the deposit slips and the corresponding cheques have crossing stamp.

Daily Responsibilities

  • To receive and post cash deposits, cheque deposits and money orders
  • To make cash payments against authorized instruments.
  • To issue cheque-on-selves against covers
  • To give cash change
  • To ensure that cash held in the till is adequate
  • Lodge excess cash/currency in the strong room
  • Ensure that cash held in the till at the end of business day tallies with the user’s cash analysis report
  • Compile and submit cash returns in respect of own general ledger accounts.

Requirements:

  • University degree or its equivalent
  • Professional qualification (CPB, CPA, ACCA) is an added advantage.
  • Fresh Graduate, one-year experience is an added advantage

How to Apply:

Please visit our Recruitment Portal below and submit your application.

CLICK HERE TO APPLY!



Je wajua!!!???

Kiwangadoctors ni madaktari ambao wanasifika East Africa na Africa kwa ujumla,Kiwangadoctors wanatatua shida mbalimbali za maisha kama,kurudisha mpenzi,kupandishwa cheo,kupata kazi,kupata mimba kwa wale waliokosa,Nguvu za kiume na kushinda michezo ya Batinasibu pia kiwanga Doctors wanatibu mgonjwa sugu kama,Sukari ,Pressure pamoja na stroke.
Wasiliana na kiwanga Doctors kwa number/WhatsApp +254769404965 Au kwa barua pepe kiwangadoctors@gmail.com. taarifa zaidi click 👉👉👇👇👇https://www.kiwangadoctors.com kwa taarifa zaidi.

No comments:

Post a Comment

Je Wajua??

Kiwangadoctors ni madaktari ambao wanasifika East Africa na Africa kwa ujumla,Kiwangadoctors wanatatua shida mbalimbali za maisha kama,kurudisha mpenzi,kupandishwa cheo,kupata kazi,kupata mimba kwa wale waliokosa,Nguvu za kiume na kushinda michezo ya Batinasibu pia kiwanga Doctors wanatibu mgonjwa sugu kama,Sukari ,Pressure pamoja na stroke.
Wasiliana na kiwanga Doctors kwa number/WhatsApp +254769404965 Au kwa barua pepe kiwangadoctors@gmail.com. taarifa zaidi click >>>>https://www.kiwangadoctors.com kwa taarifa zaidi.